Mamut Hakkında Bilgi

mamut

Dünya üzerinde filgiller ailesine mensup olan mamutların nesli tükenmiştir. Buzul çağının sonlarına doğru Afrika, Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’ da birçok farklı çeşit ile yayılım göstererek nesillerini devam ettirmeye çalışmışlardır. Mamutların boyları 4,5 metreye kadar uzanmakta olup; ağırlıkları ise sekiz tona kadar yaklaşmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda mamutların milattan önce 1700 senelerine kadar var olduğu düşünülmektedir.

Mamutların Özellikleri

Mamutların genel olarak bakıldıklarında fillere benzemekte olup; yaşadıkları dönemde memeli hayvanlar kategorisine girmektedirler.

Mamutların derileri sık ve uzun kahverengi kıllarla kaplıdır ve fil dişlerinin yukarıya doğru kıvrık olduğu bilinmektedir.

Mamutların neslinin tükenmesine rağmen tüm özelliklerinin detaylı bir şekilde bilinmesinin nedeni Sibirya topraklarında toprak içerisinde ve buzda herhangi bir değişikliğe uğramadan günümüze kadar ulaşan örneklerinin bulunmasıdır.

Mamutlar Hakkında İlginç Bilgiler

 1. Mamutlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde de yaşamını sürdüren nesli tükenen hayvanlar arasında yer almaktadır. Türkiye’ nin Konya ilinde iki buçuk milyon yıl öncesine ait olduğu tespit edilen mamut fosili gün yüzüne çıkartılmıştır.
 2. Mamutların neslinin tükendiği bölgenin Sibirya’ nın Wrangel adası olduğu bilinmektedir.
 3. Mamut ırkının neslinin tükenme nedenleriyle ilgili birçok farklı neden ortaya atılmıştır. Bunlardan ilki aşırı avlanmadan kaynaklı nesil tükenmesidir. Öne sürülen olması muhtemel diğer nedenler ise gezegene çarpan meteor ve iklim değişiklikleridir.
 4. Ortaya çıkan en eski mamut fosilinin dört milyon yıl öncesine ait olduğu tespit edilmiştir.
 5. Bilim adamları yapmış oldukları araştırmalar sonucundan bazı mamut türlerini bilimin yardımıyla klonlama işlemini gerçekleştirebileceklerini açıklamışlardır. Bu konuyla ilgili tüm çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Böylece tür kayıplarının önüne geçilmesine olanak sağlanacaktır.
 6. Mamutların dişlerinin kendilerini korumalarına yardımcı olduğu bilinmektedir.
 7. Mamut fosilleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde de olmak üzere dünyanın birçok yerinde müzelerde insanlara gösterilmektedir.
 8. Mamut ırkının günde en az 70 litre en fazla ise 200 litre su tükettiği bilim adamları tarafından tespit edilmiştir.

Mamut Türleri Nelerdir?

Mamutlar kendi içerisinde beş farklı türe ayrılmaktadır;

 1. Step Mamudu
 2. Yünlü Mamut
 3. Cüce Mamut
 4. Güney Fili
 5. Preri Mamudu