Malazgirt Savaşı Ne Zaman Yapıldı?

Malazgirt Savaşı Ne Zaman Yapıldı?

Malazgirt Savaşı 26 Ağustos 1071 senesinde Alparslan yönetimindeki Büyük Selçuklu Devleti ile IV. Romen Diyojen komutasındaki Bizans İmparatorluğu arasında Malazgirt ovasında yapılmıştır. Bu savaş Alparslan ve ordusunun zaferi ile sonuçlanmıştır.

Savaşın Önemi

Malazgirt Savaşı Türklere Anadolu’nun kapılarını açan savaş olması sebebiyle Türk tarihi açısından oldukça mühim bir genel kültür bilgisidir. Bu savaştan sonra Anadolu’ya yapılan Türk akınları artmış ve hızlanmıştır.

Savaşın Aşamaları ve Sonucu

26 Ağustos günü sabah çadırından çıkan Sultan Alparslan Malazgirt ovasında kendi ordusundan 7-8 kilometre ötede düşman birliklerini gördü.Bunun üzerine Sultan savaşı önlemek için Bizans komutanına elçiler göndererek barış teklifinde bulundu. İmparator ise Sultan’ın kendisinden korktuğunu düşünerek bu öneriyi reddetti ve gelen elçilerin eline de haç vererek onları Hristiyanlığa davet etti.

Ordusunun büyüklüğüne güvenen Diyojen savaşı kazanacağından emindi. Alparslan ise sayılarının çok fazla olduğunu biliyordu bunun üzerine kefene benzeyen beyaz bir kıyafet giyen Alparslan ordusuna savaşırken vurulduğu yere gömülmesini emretti. Komutanlarının savaştan kaçmayacağını gören ordunun cesareti arttı. Daha sonra oldukça etkili ve kısa bir konuşma yapan Alparslan Kur’an’dan Allah’ın zaferi müjdelediği bazı ayetler okudu. Askerlerine şehit yahut gazi olacaklarını açıkladı. Bunun üzerine çoğunluğu Müslüman olan ordu savaş pozisyonuna geçti.

Bizans ordusu klasik ordu düzenine geçti. Ancak Türklerin çok eski zamanlardan beridir kullandığı hilal taktiğinden haberi yoktu. Alparslan’ın atlı okçu birlikleri önden bir saldırı yaparak Bizans ordusuna kayıp verdirdi. Daha sonra kaçan atlı askerleri gören Diyojen saldırı emrini verdi ve ordusu atlıların peşine düştü. Geride hilal pozisyonunda gizlenen Selçuklu ordusu Bizanslılar yaklaşınca onları hilalin içine aldılar. Zırhlı ve yavaş olan Bizans ordusu kaçamayarak büyük çoğunluk yok edildi. Diyojen ise esir alınarak iyi muamele gördü ve daha sonra serbest bırakıldı.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.