Kredi Kartı Nasıl Yenilenir?

Kredi Kartı

Kredi kartını birçok sebepten kaynaklı yenileme ihtiyacı bulunmaktadır. Yenilenmesi için sebepler, nasıl yenileneceğine dair bilgiler ve hangi süreçten geçeceği bilgisi ayrıntılı şekilde verilmiştir.

Kredi Kartı Neden Yenilenir?

Kredi kartı kaybolmuş ya da çalınmış ise mutlaka kapattırılıp yenilenmesi gerekir. Kredi kartını atm yutmuş ise bu durumda da kredi kartı kapattırılıp yenilenmelidir. Bunlar riskli durumlar doğurabileceği için bu konuda daha hassas olunmalı ve kredi kartınıza ulaşamıyorsanız mutlaka bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartı kapattırmalısınız. Kredi kartının vade tarihi (son kullanma tarihi) dolmak üzere ise yenilenmesi gerekir. Kredi kartının chip (ön yüzdeki manyetik alan) bozulmuş ise yenilenmesi gerekir. Kredi kartı kırılmış ise bundan dolayı da yenilenmesi gerekir.

Peki, Kredi Kartı Nasıl Yenilenir?

Kredi kartı yenilenmesi için bağlı olduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek yenileme talebi iletebilirsiniz. Hangi banka kredi kartı ise bankanın müşteri hizmetleri bilgisine internetten banka adı ve müşteri hizmetleri numarası diye arama motoruna bilgiler yazılıp ulaşılabilir ve bankayı aradığınızda kredi kartı kayıp ya da çalıntı ise bankanın direkt kayıp çalıntı için gerekli hattına kısa sürede bağlanabilirsiniz ve oradan kapattırıp yenileme talebi iletebilirsiniz. Eğer kredi kartı kırık ya da vadesi dolmak üzere ise normal yenileme talebi için müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Yenilenen Kredi Kartı Nasıl Bir Süreçten Geçer?

Nasıl bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda kart basım ve kurye sürecine giriyorsa yenilenmesi durumunda da süreç aynıdır. Ancak bazı bankalarda yenileme talebi sonrasında şubeden hemen teslim alınabilen, üzerinde adınızın soyadınızın yazmadığı, kartın bankacılık sisteminde size ait olduğu, internetten harcama yaparken de kendi adınız soyadınızı yazarak işlem yapabileceğiniz bir kart verilebilmektedir. Bunu müşteri danışmanınıza sorabilirsiniz ancak sormasanız da böyle bir ürün varsa bankada size müşteri danışmanı bunu önerecektir. Hemen teslim kart almak istediğinizde bunu herhangi bir banka şubesinden almanız için belirli bir süre verilir. Bu sürede şubeden almadığınızda kartınız güncel gönderim adresi neresi ise oraya gönderilir. Basım süreci ortalama bir iki iş günü sürmektedir. Kurye süreci ise genelde bir hafta ile iki hafta arasında değişir.

Şükrü Yavuz

Bilgisayar Mühendisi, Web Portal Yöneticisi. 36 yaşında.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.