Kredi Kartı Nasıl Takibe Düşer

Kredi Kartı Nasıl Takibe Düşer

Günümüzde enflasyon oranları, hızlı tüketim, üretkenliğin azalması piyasada nakit para akışını oldukça etkilemektedir. Öyle ki insanlar alışveriş yaparken, tatil yaparken, fatura öderken (kullanımda kısıtlamalar yapmak gibi) hatta yatırım yaparken bile ilk başvurdukları kredi kartları olmuştur. Dışarıda karşılaşacağınız çoğu insan emin olun nakit para taşımıyor. Farklılaşan alışveriş alışkanlıkları sayesinde kredi kartı kullanımı oldukça arttı. Özellikle taksitli alışverişlerin ilk adresidir. Üzerlerinde para yokken bile kredi kartları sayesinde istenilen ürünün satışı gerçekleştire biliniyor. Lakin unutulan bir şey var. Peki, bu kartlara yapılan borçlanmaları kim ödüyor? Hiç bunu düşünmüyoruz ya da o an düşünmeyi erteliyoruz.

Birçok insan kredi kartı ile harcama yaparken ne kadar kullandığının farkına varmıyor. Hesap özeti geldiğinde biraz moral bozucu olabilir. Ay içinde kredi kartı kullanan insanlar kullandıkları tutarı ödemekte zorlanabilir. Bu süreç bir kabusa dönüşebilir. Çünkü kredi kartı borcu ödenmediği takdirde bankalar kartınızda faiz uygulaması, yasal takip süreci başlatabilir. Yasal takip süreci kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. İleride kredi çekmek (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, diğer her türlü krediler) isterseniz bu işinizi zorlaştırabilir.

Asgari Ödeme Tutarı

Limiti doldurulan kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarını ödemek birkaç ay işinizi kolaylaştırabilir. Lakin düzenli olarak kredi kartı borcunun sadece asgari tutarının ödenmesi kalan borca faiz işlemi uygulanmasına sebep olacaktır. Asgari tutarı ödeyip ay içerisinde yatırılan kadar harcama yapıyorsanız bu borcunuzu azaltmayacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Öderim?

Türkiye’nin her ilçesinde hemen hemen yürüme mesafesinde olan bankalar, banka yoksa bile mutlaka ATM mevcuttur. Burada ödeme yapabilir, bankanın içinden ödeme yapabilir ya da başka bir hesaba sahipseniz internet bankacılığı vasıtasıyla ödemelerinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları:

Bankalar 2 ay üst üste ödenmemiş olan asgari ödeme tutarı var ise idari takip başlatabilir. Bu işlem kredi borçları gibi hukuki yollarla yapılır. Kart sahibi banka ile görüşme yaparak borcunu ödeyemediğini beyan ederse banka borçlu kişi için bir yapılandırma uygulayacaktır. Yapılandırma belirlenen tarihlerde işleme alınmaz ise ya da borçlu bankaya böyle bir talepte bulunmaz ise kart için yasal takip süreci başlar. Bu süreçte bankalar kart sahibinden borç tutarını hukuki yollarla alabilmektedir. Ola ki borçlu yasal takip sürecinde de borcunu ödemez ise icra takip süreci başlar, borçluya ödeme emri gönderilir ve bu emirde borçlunun 10 gün içerisinde mükellefin borcunu ödemesi ya da yapılandırma yapması istenir.

Borç ödenmez ise kart sahibi için haciz işlemi uygulanır. Haciz işleminde 3 gün içerisinde borçlunun mal beyanında bulunması gerekir. Mal beyanı sonrasında borçlunun borcu kadar mal varlığına yok ide maaşının dörtte birine el konulur. Maaşın hepsine el konulması mümkün değildir. Haciz konulacak maaşı da yok ise hapis cezası uygulanır.

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.