Koşu Bandı Satın Alma Tavsiyeleri

Koşu bandı evde spor yapmak ve zayıflamak isteyenler için büyük bir nimet. Sizde akşam eve geldiniz yemeğinizi yediniz ve üzerinize bir rehavet çöktü. Şimdi kalk üstünü değiştir spor salonuna git veya dışarıda yürü. İnsanlara bunlar zor ve sıkıcı geliyor. Ancak evinizde güzel bir koşu bandı ve önüne koyacağınız bir tv veya monitör ile dizinizi filminizi izleyerek veya güzel bir müzik eşliğinde sporunuzu yapma konforunu sağlayan en nadide alettir koşu bantları.

kosu-bandi-03

Koşu bandı alırken bir çok kriter mevcut ve bu kriterler tabi ki ek para demek. Ancak bu kriterler sizin ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda değişebilmekte ve dolayısıyla fiyatı da buna göre değişkenlik göstermektedir.

Kriterleri başlık başlık inceleyelim ve bize uygun koşu bandını seçelim;

Boy Kriteri; Eğer uzun boylu iseniz koşu alanı daha uzun bir model almanız şiddetle tavsiye edilir aksi taktirde özellikle koşarken sıkıntı çekebilirsiniz. Eğer boyunuz standart ölçülerde ise uzun bir bant almanıza gerek yok.

Yaş Kriteri; Eğer ilerlemiş yaşlardaysanız veya doktorunuz sizin koşmanızı değil yürümenizi öneriyorsa 16 km hızlara kadar ulaşabilen bir koşu bandı yerine maksimum 12 km hıza kadar ulaşabilen bantlar size yetecektir. Aksi şekilde kondisyon yapacak ve koşacak biri iseniz km kriteri sizin için önemlidir.

Kilo Kriteri; Eğer 60-80 kg aralığında bir kiloya sahipseniz 1,5 veya 1,75 HP motor gücüne sahip bir koşu bandı size yeterlidir. Ancak 90 kg’nin üzerinde iseniz 2,5 ve 3 HP motor gücüne sahip koşu bandı tercih etmelisiniz.

Amaç Kriteri; Yaş kriterinde değindiğimiz gibi koşu yapacaksanız 16 km ye, eğer sadece hafif tempolu bir yürüyüş yapacaksanız max 12 km ye ulaşabilen bir koşu bandı size yetecektir.

Eğim Kriteri; Bantların eğimi otomatik veya manuel ayarlanabilen seçenleri mevcuttur. Hafif eğimli bir koşu bandı daha fazla kalori yakmanızı sağlar ancak daha yorucudur.

Nabız Ölçme Kriteri; En doğru ölçümü göğüsten yapılan ölçüm yapmaktadır ancak bu modeller oldukça pahalıdır. Elden yapılan nabız ölçümü sizin için yeterlidir.

Zemin Kriteri; Tartan zeminli bir koşu bandı eklemlere binen baskı ve şiddeti minimum seviyeye indirecektir.

kosu-bandi-zemin-02

Hazır Programlar Kriteri; İçerisinde hazır olarak gelen programlı koşu bandları mevcut ancak fiyat faktörü burada da devreye giriyor. Ancak birkaç menü ayarıyla kendi programlarınızı kendinizde ayarlayabilirsiniz.

Hız Ayarlama Kriteri; Hız ayarlamaları koldan ve panelden olarak değişiklik göstermektedir. Koldan değişenler daha pratiktir panelden ayarlananlar için öne eğilmek gerekiyor koşarken sıkıntı yaratabiliyor.

Ses Kriteri; Apartman dairesinde oturuyorsanız komşularınız sesten rahatsız olabilirler. Normal yürüyüşlerde pek ses çıkmasa da koşarken çok fazla ses çıkartabiliyorsunuz. Tavsiye olarak koşu bandının altına kalın bir ses yalıtım köpüğü veya benzeri bir şilte konabilir.

kosu-bandi-minderi-01

Marka Kriteri; Marka olarak herhangi bir markayı tavsiye etmeyeceğiz ancak servis ağı daha oturmuş bilindik markalar öncelikli olmalıdır.

Sizinde önerebileceğiniz koşu bandı modelleri veya markaları varsa veya bizim yazmadığımız ek kriterler varsa yorumlarınız bekliyoruz…


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.