Kombi Bakımı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kış aylarında evimizi, iş yerlerimizi ısıtan ve adeta can damarımız olan kombilerimizin bakımını her yıl düzenli olarak mutlaka yaptırmalıyız. Bu şekilde hem cihazımızın verimliliğini, hem de uzun süre sağlıklı bir şekilde onu kullanmamızı sağlarız. Bakım denildiğinde aslında çok göz korkutacak bir durum da yok. Genel bakım maliyetleri 2020 yılı başları için 75 TL.- 120 TL. Arasında olup mutlaka yetkili ve belgeli servislere bu bakımı yaptırmalıyız. Bu yıllık bakımları atlarsak ve düzenli yaptırmazsak çeşitli arızalara olanak tanır ve belki de bakım maliyetlerinin 3-4 katına varabilecek bedeller ödeyebiliriz.
Kombi Bakımı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Uygun bir kombi servisi bulduk, kombimizde bizim görebildiğimiz kadarıyla bir arıza da yok, genel bakım için anlaştık. Peki, gelen servis en az nereleri kontrol edip bakmalı, temizlemeli? Bunları mutlaka bilmeli ve çokta işine karışmadan (Biraz da aldatılmamak adına anlayacağınız) mümkünse ustaya nezaret etmeliyiz.

  1. İlk olarak kombimize temiz su girişini sağlayan şebeke bağlantı vanası ve kalorifer filtreleri, üzerinde bulunan kör tıpa sökülmeli ve içindeki filtre mutlaka temizlenmeli. Temiz de çıkabilir, ama çeşitli partiküllerden veya pastan kirlenmiş ise mutlaka temizlenip takılmalı ve tapa iyi sıkılmalıdır.
  2. Genleşme tankının içindeki hava basıncı bir barometre ile ölçülmesi gerekir. 0,75 bar’ın altındaki hava basıncına pompa yardımı ile hava basılması gereklidir. Genleşme tankı kombinin çok önemli parçalarından biridir. İçi sadece su dolu ise belki de değişmesi bile gerekebilir. Servis, sizi bu yönde mutlaka bilgilendirmelidir.
  3. Yanma haznesinin bölümü kontrol edilmeli, pas veya korozyon tutmuş ise tel fırça vb. aletlerde mutlaka temizlenmeli.
  4. Yanmış gazı dışarı atan fan motorunun çalışırlığı kontrol edilmeli ve sökülerek mutlaka kurumları temizlenmeli. Bu motorun iç pervanesinin temizlenmesi özellikle çok önemlidir ki kanatlarından yanık gazı atabilsin.
  5. Mekanik veya elektronik aksamda oksitlenmiş, kopuk parça olup olmadığı gözlenmeli, varsa değişim için müşteri bilgilendirilmeli. Cihaza 1,5 bar olacak şekilde su basılır ve cihaz test edilir.

Yucex.com

Site yöneticisi ve yazılım uzmanı. 36 yaşında,

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.