Kız Kulesi Hakkında Kısa Bilgi

Kız Kulesi

İstanbul’un tarihi simgelerinden biri olan Kız Kulesi; hem güzelliği ile hem de yıllar boyu nesilden nesile aktarılan efsaneleri ile oldukça dikkat çekici bir yapıdır. İstanbul Boğazı’nda denizden ve Üsküdar sahilinden görülebilen bu yapının; milattan önce 5. yüzyılda Yunanlılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. O tarihten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kız Kulesi; kimi zaman deniz feneri olarak, kimi zaman gümrük merkezi olarak, kimi zaman ise sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Kız Kulesi Efsaneleri

Kız Kulesi’nin yüzyıllar boyu tarihe tanıklık etmesi ile birlikte; farklı milletlerce Kız Kulesi hakkında bir sürü efsaneler üretilmiştir.

Hero ve Leandros’un Hüzünlü Aşkı

Roma Dönemi efsanelerinden birisi; hüzünlü bir aşk hikayesi olan, Hero ve Leandros’un hikayesini anlatmaktadır. Hero; Afrodit’in rahibelerinden birisidir ve kulede yaşamaktadır. Aşk yaşaması yasak olan Hero, bir tören için kuleden ayrılır. O törende rahip olan Leandros’u görür ve birbirlerine aşık olurlar. Leandros her gece Hero ile buluşmak için, Hero’nun yaktığı fener ışığı ile yüzerek kuleye ulaşır. Hero’nun feneri bir gece rüzgardan söner ve Leandros yönünü kaybedip deniz sularında boğularak ölür. Bunu gören Hero’da kendini sulara bırakır.

Hanım Sultan Efsanesi

Osmanlı Dönemi’ne ait efsanelerden birisi de; Hanım Sultan Efsanesi’dir. Sultanlardan birisi, rüyasında kızının bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini görür. Bunun üzerine Sultan, kızını Kız Kulesi’ne gönderir ve kızının yanına hiç kimsenin gitmesine izin vermez. Yıllar boyu kulede yaşayan Hanım Sultan bir gün hastalanır. Ülkenin en iyi hekimleri Sultan’ı tedavi etmek üzere kuleye giderler. Hekimlerden birinin beraberinde getirdiği üzüm sepetinin içine giren bir yılan; Hanım Sultan’ı sokarak zehirler ve öldürür.

Günümüzde Kız Kulesi

İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Kız Kulesi; Anadolu yakasında, Üsküdar Sahiline yakın mesafede denizin ortasında yer almaktadır. Kız Kulesi’ne ulaşım tekneler ile sağlanmaktadır. Tekneler,  Üsküdar Salacak’tan ve Kabataş’tan hafta içi ve hafta sonu belli saat dilimlerinde hareket etmektedir. Herkesin ziyaretine açık olan Kız Kulesi’nde; harika bir deniz manzarasının eşlik ettiği güzel bir ortamda, enfes bir kahvaltı veya romantik bir akşam yemeği yenilebilir.