Kaizen Nedir?

Kaizen Japoncadaki kai değişim zen ise iyi anlamına gelerek kelimelerin birleşimi ile sürekli iyileştirme anlamına gelmektedir. Kaizen amacı süreci iyileştirerek iyi bir sonuca varmayı sağlar. Maliyeti, insan gücünü ve harcanan zamanı yavaşça iyileştirerek başarı sağlar. Japonlar sürekli iyileştirmek felsefesini kendilerine amaç edindikleri için bu yöntemi geliştirmişlerdir. Yaptıkları projeleri takım halinde hareket ederek projenin bütün aşamalarında küçük dahi olsa değişiklikler yaparlar. Yaptıkları projelerde oluşan sorunları sadece liderler ve yöneticilerden bilgi alınmamaktadır. Bütün çalışanları fikirleri alınarak iyileştirmek aşamasına geçerler.
kaizen nedir?
Kaizen bütün çalışanları proseste yer almasını ister. Bu sayede kısa vadede” iyileşme” uzun vadede ise “gelişme” sağlanır. Japon yönetim anlayışı olan Kaizen hayatın her alanında felsefesini yaygınlaştırıp uygulanabilir. Bu sayede kısa vadede iyileştirme ve standartları koruma açısından büyük önem taşır. Kaizen sebep, sonuç diyagramı, pareto analizi, kontrol belgesi ve beyin fırtınası ile iyileştirme seçeneklerini kullanırlar. Gıda, tekstil, inşaat, kozmetik ve hububat gibi endüstri alanlarda kaizen yönetimi kullanılarak çok iyi verimler alınır.

Kaizen’in 3 Ana Maddesi

Kaizen planlaması: Dört hafta önce çalışmalara planlanarak kaynaklar tanımlanır ve hedef belirlenir.

Kaizen uygulaması: Gün içerisinde yapılan kısa ya da uzun toplantılar yapılarak çözüme varılır ve uygulanmaya başlanır.

Genişletilmesi ve sürdürebilirliği: süreçlerde uygulanan iyileştirme tek seferlik değil sürekli yapılmaktadır. Bu sayede proses iyileştirerek olumlu ve verimli sonuçlar sağlar.

Kaizen Prensipleri

 1. Problemleri kabul edin.
 2.  İlk olarak bizim problemlere bakın onların değil.
 3. Çok fazla para gerektirmeyen projeler seçin.
 4. Tek neden ekonomik çıkar olmamalıdır.
 5. Projeleri maliyet, kalite, dağıtım vs. ilklerine dayalı yürütün.
 6. Doğru çözüm araçları kullanmaya özen gösterin.
 7. Uygula, planla, önlem al ve kontrol et (PUKÖ)çevrimini örnek alın.

Kaizen’in Çeşitleri

Standart Kaizen: Süreçte oluşan problemler köklü bir şekilde araştırma yapılarak metodik yaklaşımlar ile çözüm bulunmaya çalışılır. Ekip ise 3 ya da 4 kişiliktir.

Hızlı Kaizen: Problemler güçlü bir bilgi gereksinimine ihtiyaç duymadan ve vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde uygulamaya başlanan bir kaizen çeşididir. Bu projede liderler ile birlikte en fazla 2 çalışma ekibi olmalıdır. Ayrıca iyileştirme yapılırken işçi güvenliği ve çevreye verilen zararlar göz önüne alınmaktadır.

Majör Kaizen: Kronik ve kompleks yapılı problemler daha uzun vadede çözüm verilmesi beklenir. Bu ekip 3 ya da 7 kişiliktir. Her proses ayrı ayrı detaylı inceleme yapıldıktan sonra en iyi şekilde iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu aşamada oluşan israflar ve düzensizlikler göz önüne alınır.

Kaizen Karakteristik Özellikleri

 1. Bütün elemanların katılımı
 2. Değerlere göre yönetim
 3. Tamamen odaklanma
 4. Takımın yeteneği
 5. Kısa vadede tamamlama
 6. Üretken olma
 7. Atılgan olmaz
 8. Hızlı kararlar alma
 9. İsrafın düzenlenmesi
 10. Yen süreçlere açık olma
 11. Sürdürebilirlik
 12. İş gücünün sürekli geliştirilmesi
 13. Tam ölçekli ve düzenli uygulama

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.