İlk Türk Denizci Kimdir?

Türkmen Beylerinden Çaka Bey

Türk Denizci Çaka Bey ya da diğer ismiyle Çağa Bey, Selçukluların Anadolu’ya yayıldıkları dönem olan 1071 yılında İzmir’de bağımsız bir beylik kuran ve bununla birlikte bu beyliği yöneten Selçuklu komutanıdır. Aynı zamanda 11. yüzyıl denizcisidir. Anadolu’nun fethi sırasında gerçekleşen Türkmen beyinin komutanlarından biri olarak Malatya’da büyük başarılara imza atmıştır.

Çaka Bey’in Dillere Destan Başarıları

Çaka Bey, 11. yüzyılda Anadolu’ya akın eden gazilerden bir tanesidir. İlk olarak Batı Karadeniz Bölgesi olan Kastamonu ve Bolu da savaşmıştır. Ardından Ege Bölgesi olan İzmir’e gitmiştir. Bunun gibi, gösterdiği birçok başarılarının ardından kısa sürede üne kavuşmuştur fakat Bizans Komutanı olan Kabalika Alexandros ile yaptığı savaş neticesinde 1078-1079 yıllarında esir düşmüştür. Öyle ki, Bizans İmparatoru Alexandros, Çaka Bey’in bu cesaretine hayran olarak onu imparatorun sarayına göndermiştir. Orada da imparator Çaka Bey’in davranışlarına karşılık ona diğerlerine davrandıklarından çok daha farklı bir şekilde davranmıştır. Fakat yaklaşık olarak iki yıl süren ve özel muamelelerin ardından imparatorluğun başına I. Aleksios geçtikten sonra Çaka Bey aniden bütün itibarını kaybetmiştir.

Bir süre sonra bu itibarının sarsılması üzerine saraydan kaymak durumunda kaldı. Ege sahillerine gittiğinde, orada bulunan Türkmenlerden oluşan bir ordu kurup kısa süre de İzmir’i işgal etti ve vakit kaybetmeden kendisine ait bir Türk beyliği kurdu. Kurduğu bu beylik neticesinde donanmalarını genişletti. Genişlettiği bu donanmalar sayesinde de İzmir’in büyük bir bölgesinde hakimiyet kurdu.

Tüm bunlardan sonra bunu fark eden Bizans imparatoru, Çaka Bey’i bastırmak adına ordularını üzerine yolladı. Bizans imparatoru ile gerçekleştirdiği bu savaş, aynı zamanda Türklerin ilk deniz muharebesidir. Bu savaşı Çaka Bey kazanmıştır ve genel kültür açısından, Türklerin galibiyeti ile gerçekleşen bu savaş, ‘Koyun Adaları Deniz Savaşı’ olarak tarihe adını yazdırmıştır.