II. Abdülhamid Han’ın Hayatı Kısaca

II. Abdülhamid Han'ın Hayatı Kısaca

II. Abdülhamid Han’ın Kısaca Hayatı

Adından çokça söz ettiren II. Abdülhamid han 21 Eylül 1842 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Birinci Abdülmecid’dir. Annesinin adı Tir-i Müjgan Kadın Efendi’dir. Annesi Çerkez kökenli bir kadındır. Abdülhamid çok küçük yaşlarda iken annesi hayata gözlerini yummuştur. Öksüz olarak büyüyen sultana, Piristu adında bir kadın üvey annelik yapmıştır. Bağışıklığı düşün olan Abdülhamid han çok sık hasta olurdu ve babasının padişahlığı gereği çok ilgilenemediği için, üvey annesinden özel bir ilgi görmüştür.

Kültürel Zenginlik

Kültür, eğitim ve sanatın yoğun olduğu bir hayatı vardı II. Abdülhamid hanın. Çok zarif bir ortamda yetiştirilen sultan, kültürel eğitim faaliyetlerinin yanında müzikal işlerde de eğitim alarak piyano çalmayı öğrenmiştir. Evlenmeden önce özgür bir hayat anlayışı süren Abdülhamid han, evlenmesi ile birlikte tüm zamanını ailesi ile birlikte geçirme çalışmıştır.

Siyasi Hayatı

Abdülhamid han tüm dünya tarafından tanınan bir lider olarak yıkılması an meselesi olan Osmanlı Devletini 33 yıl boyunca ayakta tutmuş birçok yenilik ve gelişim getirmiştir. Osmanlı dağılma döneminde iken belli bölgelerde ortaya çıkan isyanları vakur ve kendinden emin bir şekilde püskürtmüştür. Böylelikle Osmanlı devletini yeniden şahlandırarak kalıcılığını devam ettirmiştir. Kendisini öldürmeye gelenleri engelleyip aynı zamanda, dünya siyasi tarihinde çok az yaşanan bir hareketle onları affederek dünyaya şefkat ve adalet dersi vermiştir. Avrupa’yı tamamen reddetmeden hayırlı olanı alıp bünyeye dahil etmek istemiştir. Her anlamda dünya siyasi tarihinin baş aktörlerinden biri olmuştur.

Başarıları

Sultan II. Abdülhamid han eğitime oldukça fazla önem vermiş okullar, medreseler ve üniversiteler inşaa ettirmiştir. Hem Osmanlı halkının hemde kendinin eğitimine çok katkıda bulunmuştur. II. Abdülhamid han hamidiye adında içme suyunu, boru inşa ettirerek İstanbul’a getirtmiştir. Ulaşım noktasında da oldukça gelişim gösteren sultan, yurt içinde tüm şehirleri kapsayacak kara yolları inşaa ettirmiştir. Bunun yanı sıra orta doğuya uzanan demir yolları yaparak, anadoluyu dört bir yana bağlamıştır. Zekâ anlamında oldukça üst düzey olan sultan Abdülhamid han, çok düzenli bir yaşam şekli ile nizam ve intizamın simgesi olmuştur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.