Hint Bülbülü Üreme, Çiftleşme ve Hint Bülbülü Yuvası

Hint bülbülleri üreme konusunda oldukça verimlidir. Doğada bu kuşların savunma mekanizması bir nevi üremedir. Yaşadıkları kafese, eve ve ortama alıştıkları gibi üreme ve yavru yapma işlerine başlarlar. Yuva olarak kapalı hasır yuvayı tercih ederler.

hint bulbulu yuvasi

Yuvayı erkek kuş yapar. Yuvaya telyiz, kendir vb. malzemeler taşıyarak inşa eder ve dişiyi bu yuvaya davet eder. Petshoplarda yuva kılı şeklinde satılan ürünler kullanılır.

hint bulbulu yuva kili

Dişi hint bülbülü yuvaya girip gaga tıkırdatma veya erkeği kaşıma hareketleri yaptığı an anlaştıklarına işarettir ve bundan sonra çiftleşme başlar. Erkek çeşitli kurlar yaparak dişinin gönlünü çalmaya çalışır. Çiftleşme başarı ile sağlanırsa 4-5 gün içerisinde dişi hint bülbülü yumurtlar. Çok önemli; kafeste mutlaka kalamar kemiği bulunmalıdır dişi kuş kalamar kemiği yiyerek yumurtayı oluşturacak kalsiyumu kesinlikle sağlamalıdır.

hint bulbulu yuva

Hint bülbülleri yaşlarına göre 3 ile 7 yumurtaya kadar yumurta çıkartabilirler. Dişiler 3. veya 4. yumurtadan sonra kuluçkaya oturmaya başlayabilirler bu sizi endişelendirmesin. Yumurtalar ilk yumurtlandıklarından sonra 5 gün serin bir ortamda dayanabilirler. Hatta dişinin böyle yapmasının birde faydası vardır. Böylelikle aynı gün ısıtılmaya başlayan yumurtalardan yavrularda aynı gün çıkmış olur ve yavrular arasında daha eşit bir rekabet olacağından ölüm oranı düşer. Dişi kuluçkaya oturduktan 5 gün sonra eğer dişiyi korkutmadan yumurtaları alma şansınız varsa alıp yumurtayı ışığa tutarsanız dolumu boş mu olduğu hakkında fikir edinebilir böylelikle kuşun boş yumurta üstünde vakit kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Işığa tuttuğunuz yumurta düz sarı renkte ve içinden ışık geçiyorsa boştur ama ortası kararmış ise içeride yavru var demektir. Kuluçkaya oturmasından 13-14 gün sonra yavrular çıkmaya başlar. Yuvalarına son derece bağlı olan bu kuşlarda erkekte dişiye kuluçkada ve yavruları beslemede yardımcı olur ama bu bağlılığa rağmen yuvaya sizin fazla ilgi göstermeniz verdiğiniz rahatsızlık kafesin yerini değiştirmeniz yuvayı terk etmelerine neden olabilir ve bu kuşların yavruları örneğin kanarya yavrusu gibi elle beslenmeye pek müsait değildirler. Yavruların çıkmasıyla birlikte unutmamalıyız ki temel besin yemdir. Yumurta maması haftada 2 ye çıkartılmakla birlikte daha fazlasından kaçınılmalıdır. Normal yemlerini yiyen yavrulara haftada 2 kere verilen mama onların gelişimine takviye olacaktır ama daha fazlası ishale ve de ölüme sebebiyet verecektir.

hint bulbulu yumurta

1 haftalıkken gözleri açılan yavrular 15-20 günlükken tüylenirler ve bundan sonra kendilerini yuvadan atabilirler. Bunda korkulacak bir şey yoktur ebeveynleri onu yerde de besler ama daha önce aşağıya düşen yavrular tekrar alınıp anne baba korkutulmadan yuvaya konulmalıdır. 30-35 günlük olan yavrular artık yem yeme becerisi gösterebilirler ve yeniden yuva kurmak isteyen anne babanın şiddetine maruz kalmamaları için artık onlardan ayrılmalıdırlar.

hint bulbulu yavrulari

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.