Hint Bülbülü Hakkında Genel Bilgiler

Hint Bülbülü bakımı, kafesi ve beslenmesiyle ilgili bilgiler;

Hint Bülbülü olarak adlandırılan kuşlar ispinoz kuş ailesine aittirler, ülkemizde hint bülbülü olarak bilinmektedirler. Ufak, narin ve çok hareketli kuşlardır. Hint bülbülleri kolayca evde üretilebilirler. Hint bülbüllerinin bakımı ve beslenmesi çok zor olmamakla birlikte kolayca ev ortamında bakılabilir. Bir çifti 45 cm yükseklik,38 cm genişlik ve 30 cm derinlikte olan bir kafeste bakabilirsiniz.(Bu değerler kuşlar için uygun olan değerlerdir.)

hint bulbulu 2

Ülkemizde sıkça beslenen petshoplarda sıklıkla karşılaşılan Hint Bülbülleri muhabbet kuşları gibi evde kolayca beslenebilen bir türdür. Hint bülbülleri konuşamazlar. Bakımları kolaydır, bol miktarda su ve yem tüketirler, kulağa hoş gelen ve aşırı gürültülü olmayan ötüşleri vardır. Hint bülbülünü odanızda, evinizde dolaşmasına izin verebilirsiniz. Ancak kafeslerini sürekli aynı yerde tutunuz. Kuşunuz gezip dolaştıktan sonra acıkması veya susması ile kafesine kolayca geri döner. Muhabbet kuşlarına göre daha sempatik, hareketli ve küçük kuşlardandır.

Hint bülbüllerinin anavatanı ve habitatı Avustralya’dır. Hint bülbülleri çok sayıda mutasyona uğraşmış ve değişik türleri vardır.

hint bulbulu 1

Hint bülbüllerinin kuluçka süreleri 14 gündür. Yeni doğan yavrularla birlikte kafeste sürekli taze su ve yem bulundurulmalıdır. Hint bülbüllerinin elle beslenmesi tavsiye edilemez yavruları anne ve babanın beslemesi gerekmektedir. Ayrıca elle beslemek yavruların çok ufak olmasından dolayı onları öldürebilir.

Hint bülbüllerini beslemek için aşağıdaki yem karışımlarına ihtiyaç vardır;

  • Kırmızı darı
  • Sarı darı
  • Beyaz darı
  • Kanarya yemi
  • Nijer tohumu

Bunların dışında mineral bakımından zengin; grit, kalamar kemiği ve taze içme suyu kafeste her daim bulunmalıdır.

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.