Halide Edip Adıvar Hayatı Kısaca

Halide Edip Adıvar


1884 yılında İstanbul’da doğan Halide Edib Adıvar’ın yedi yaşındayken ailesi tarafından yaşı büyük gösterilerek Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ne kaydı yapılmıştır.

Ancak başka bir öğrencinin ihbarı üzerine okuldan bir yıl uzaklaştırılmış ve evde eğitimine devam etmiştir. Evde eğitimi özel dersler ile sağlanan Halide Edib Adıvar ev eğitimi sırasında öğrendiği ingilizce dersler sonucunda 1897 yılında Jacob Abbott’un Ana eserini Türkçe diline çevirmiştir.

İlk Aldığı Ödül

Bu önemli başarısı sonucunda Sultan II. Abdulhamit tarafından kendisine 1899 yılında Şefkat Nişanı ödülü verilmiştir.

Eğitimini yine Üsküdar Amerikan Kız Kolejinde sürdüren Halide Edib Adıvar İngilizce ile birlikte Fransızca’yı da öğrenmiştir. Okulda ilk kez lisans derecesi alan müslüman kadın olmuştur.

Evliliği

Ardından okulun son sınıfındayken matematik öğretmeni Salih Zeki bey ile nişanlanmış mezun olduğu yıl ise evlenmiştir.

Evlendikten kısa bir süre sonra 1903 yılında ilk oğlu olan Ayetullah yaklaşık bir buçuk sene sonra ise ikinci oğlu Hasan Hikmetullah Togo’yu dünyaya getirmiştir.

Siyasi ve Edebi Hayatı

Tevfik Fikret’in çıkarttığı Tanin dergisinde yazıları ise 1908 yılından sonra yayınlanmaya başlamıştır. Bu dönemde ismini eşinin soyadından dolayı Halide Salih olarak kullanmaktaydı.

Tanin ve diğer dergi ile gazetelerde yayınlanan yazıları nedeniyle tepki çekmeye başlayan Halide Edip bir süre dikkatleri üzerinden dağıtmak amacıyla Mısır’a yerleşmiştir.

1909 yılında Mısır’dan tekrar İstanbul’a dönen Halide Edip bu noktadan sonra siyasi yazıları ile birlikte edebi yazılarda yayımlamaya başlamıştır.

Eşi Salih Zeki beyin ikinci bir hanım ile evlenmek istemesi üzerine kendisinden 1910 yılında boşanmıştır. Bu noktadan sonra Halide Salih ismi yerine Halide Edib adını kullanmaya başlamıştır.

Türk edebiyat tarihinin ilk feminist romanı olan Seviyye Talip yayınlanmıştır. Halide Edib’in bu eserinde kocasını sevdiği uğruna terk eden bir kadının hayatı anlatılmaktadır. Yazarın yaşadığı dönemde bu eser oldukça dikkat çekmiştir.

Halide Edip 1.dünya savaşı sırasında Kız Mektepleri Umumi Müfettişliği görevini yapmıştır. 1916 tarihinde Cemal Paşa’nın daveti üzerine okul açmak üzere Lübnan ve Suriye’ye gitmiştir.

Lübnan ve Suriye’de bulunduğu sürede babasına vekaletini bırakarak aile doktorları olan Adnan Adıvar beyefendi ile nikahlanmıştır.

Yazar hayatının bu bölümünü Mor Salkımlı Ev adlı kitabında detaylıca anlatmıştır.

Çok iyi bir hatip olan Edip milli mücadele döneminde gerçekleştirdiği açık hava mitinglerinde çok önemli rol almıştır. Hayatının bu önemli siyasi dönemini Türk’ün Ateşle İmtihanı eserinde anlatmıştır.
Cumhuriyetin ilanından sonra ise gazetelerde siyasi yazarlık yapan Edip hayatının bu döneminde Atatürk ile fikir ayrılıkları yaşamıştır.

Ardından eşi ile birlikte İngiltere’ye yerleşen Edip 14 yıl yurt dışında yaşamıştır. Bunun on yılı İngiltere, 4 yılı ise Fransa’da geçmiştir.

80 yaşında İstanbul’da böbrek yetmezliğinden hayatını yitirmiştir.