H2SO4 Nedir? – Sülfürik Asit Nedir?

Sülfürik asit H₂SO₄ ile simgelenen bir mineral asididir. 8. yüzyıl döneminde simyacı olan Cabir bin Hayyan tarafından keşfedilmiştir. Hayyam bu asite yenime uğratıcı, renksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı olarak adlandırmıştır. (H2SO4)

H2SO4 Sülfürik asidin kimyasal simgesidir. Sülfürik asit, H2SO4, güçlü bir mineral asididir. Suda her konsantrasyonda çözünebilir. Olası kaşifi 8. yüzyıl simyacısı Cabir bin Hayyan tarafından verilen ismiyle yenime uğratıcı, renksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı. Çok önemli bir kimyasal madde olan sülfürik asit sanayide değme yöntemi ya da kurşun odalar yöntemi ile üretilir. Bu yöntemlerde kükürt dioksit çeşitli katalizörler eşliğinde oksijenle yükseltgenerek kükürt triokside dönüştürülür, ardından kükürt trioksit suyla tepkimeye sokularak sülfürik asit elde edilir. Sülfürik asit çeşitli derişimleri halinde gübre, pigment, boyar madde, patlayıcı madde, ilaçlama, inorganik tuz, petrol arıtım ve metalurji işlemlerinde kullanılır. Ayrıca çeşitli pillerin yapımında da sülfürik asitten yararlanılır. Halk arasında “akü asidi” diye bilinir. Elektriği iletir. Suda çözündüğünde çok yüksek ısı çıkar.

Formül: H2SO4
Yoğunluk: 1,84 g/cm³
Molar kütle: 98,079 g/mol
IUPAC numarası: Sulfuric acid
Kaynama noktası: 337 °C
Erime noktası: 10 °C

H2SO4 Açılımı Nedir?

H2SO4‘ün açılımı Sülfürik Asittir.

H2SO4 Nasıl Okunur Okunuşu Nasıldı?

H2SO4 sülfürik asittir. Halk arasında Zac yağı olarak bilinir.

Okunuşu ise “Di hidrojen mono kükürt tetra oksit” tir.

H2SO4 Sülfürik Asit Kullanım Alanları Nelerdir?

Sülfürik asidin kullanım alanları; Isı, kimya, boya, ilaç, gıda, metal ve gübre, patlayıcı madde, inorganik tuz, cila yapımı, hayvansal atıkların yok edilmesi, petrol arıtımı, metalurji işlemleri ve parşömen kağıdı gibi diğer üretimlerde kullanılır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,43. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.