Gliserin Nedir? Gliserin Nerede Satılır?

Gliserin Nedir?

Gliserin kokusuz, renksiz ve hafif tatlı bir tadı olan viskozitesi yüksek bir sıvıdır. Su, alkol ve glikol gibi kimyasallar içinde sonsuz çözünebilme özelliğinden dolayı çok çeşitli kullanım alanları vardır. Endüstride özellikle ilaç ve gıda sanayinde yaygın olarak kullanılır. Kadınların makyaj malzemelerinden, bebeklerin yumuşatıcı kremlerine kadar, deterjanlardan gıda şekerlerine kadar o kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır ki saymakla bitmez.

Gliserin Nasıl Üretilir?

Üretildiği yağın kökenine bağlı olarak bitkisel ve hayvansal kökenli olarak ikiye ayrılır. Palm yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi bitkisel kökenli yağlar temel alınarak üretildiğinde ‘’bitkisel gliserin’’, don yağı, domuz yağı, balık yağı gibi hayvansal kökenli yağlardan üretildiğinde ‘’hayvansal gliserin’’ diye adlandırılır.

Gliserin piyasada kullanım amacına göre esas olarak iki tür satılır.

1-Saf gliserin (%99,5)(Gıda tipi)
2-Teknik gliserin (%95)

Gliserin Nerede Satılır ? Piyasada Ambalaj Şekilleri

Kişisel kullanım için satılan gliserini piyasada 50 -1000 mili litrelik ambalajda bulabilirsiniz. Özellikle eczanelerde, marketlerde,(Watsons, Grossmarket gibi). İnternette ise alışveriş sitelerinden (Migros sanal market, gittigidiyor.com,hepsiburada.com gibi)  satın alabilirsiniz. Satın alacağınız gliserinin türünü sorgulamanızda fayda vardır.

Gliserinin toptan satışlarında ise en küçük ambalaj türü paslanmaz çelik fıçılar içinde net 250 kilogramlık ambalajlarda olur. Daha büyük ambalaj şekli ise kamyon tankerlerde gene paslanmaz çelik tanklarda dökme şekilde satış şeklidir. Bu tür satış büyük sanayi kuruluşları arasında gerçekleşir.

Dünyada ve Türkiye’de en büyük gliserin üreticilerinden biri EVYAP firmasıdır. Sabun üretimi sonucu oluşan yan ürününden yola çıkarak son derece kaliteli bitkisel ve hayvansal kökenli gliserin üretmektedir. Gliserin üreten başka firmalar da vardır
.
Küçük ambalajlarda satılan gliserin genelde söz konusu üretici büyük firmalardan büyük ambalajlarda(paslanmaz fıçı veya dökme şeklinde) satın alınır ve küçük ambalajlar haline getirilerek tüketiciye sunulur.

Kişisel Kullanıcılar Gliserin Kullanmadan Önce Destek Almalıdır.

Kişisel kullanıcılar için internette alışveriş sitelerinde  ayak bakımı, dudak, kulak,  cilt koruma gibi onlarca, yüzlerce tavsiye yazısı bulabilirsiniz. Bu amaçla eczanelerden, marketlerden, internet sitelerinden gliserin temin edebilirsiniz. Fakat gliserin kullanmadan önce ne amaçla kullanacağınız ile ilgili bir doktordan, bir yetkili bir sağlık biriminden veya  sağlık personelinden bilgi ve destek almanız gerekir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Muhammed Korkmaz

Muhammed Korkmaz

24 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.