Fitness Nasıl Bir Spordur?

Fitness İngilizcede “bedensel zindelik” anlamına gelmektedir. Fitness sporunda da bedeninizin zinde olması ve görsel olarak bireyin kendisine en iyi gelen şekle getirmeye çalışmak esastır. Yapılan spor bedenin belirli bölgelerini ayrı ayrı çalıştırarak o bölgedeki kasların gelişmesini ya da o bölgenin daha esnek hale gelmesini sağlar. Sağlıklı olmak için yapılabildiği gibi ileri seviyelerde profesyonel olarak yapmaya başlayabilir ve sonrasında kişisel antrenör olabilir ve gelir elde edebilirsiniz.
Fitness

Hayatınıza hareket katar

Eğer işiniz dolayısıyla gün boyu oturmak zorunda kalıyorsanız ve günleriniz hareketsiz geçiyorsa işten sonra yapılabilecek güzel bir uğraştır. Gün boyu kullanmadığınız kaslarınızı kullanmak daha iyi hissetmenizi sağlar. Gününüzün monotonluğundan kurtulmak size olumlu bir etkide bulunur ve hayat kaliteniz artar.

Kafanızı dağıtmanıza yardımcı olur

Gününüz zor geçmişse, mutsuz hissediyorsanız fitness kafanızı dağıtmanız için en iyi aktivitedir. Sadece fiziksel değil psikolojik olarak da daha güçlü olmanızı sağlar ve günlük hayatınızda yaşadığınız zorluklar bir nebze de olsa azalmış olur. Vücudunuzun geliştiğini görmekse özgüveninizi artırır.

Gençleştirir

Fitness sporuyla uğraştıkça kas kütlenizde artış yağ oranınızda ise azalma olacaktır. Kas kütlenizin artması gençleşmenizi ve daha enerjik olmanızı sağlar. Yağ oranınızdaki azalma ise vücudunuzu daha sıkı gösterir.

Daha enerjik olursunuz

Fitness yapmaya başladıktan belirli bir süre sonra günlük hayatınızda eskiden enerjinizin tükendiği durumlarda fitness yapmaya başladıktan sonra enerjinizin tükenmediğini aksine daha fazlasını kaldırabileceğinize dair bir his olabilir. Enerjiniz arttıkça ailenize ve arkadaşlarınıza daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Eğlenceli bir spor

Fitness yaparken birçok farklı aletle birbirinden farklı hareketler yapar her kas grubu için birbirinden farklı makineler kullanabilir ileride tekniğinizi geliştirebilir veya değiştirebilirsiniz. Kendinize en uygun gördüğünüz hareketi kullanarak aynı kas grubunun gelişmesini sağlayabilirsiniz. Doğru hareketleri ve aletleri bulursanız fitness yapmak sıkıcı olmaktan çıkar ve spor yapma isteğiniz artar ve bu sayede devamlı spor yapmaya devam edersiniz. Devamlı spor yapmak alışkanlığa dönüşürse uzun ve sağlıklı bir hayat sürmeniz kolaylaşır.

Zaman açısından verimli

Spor yapmak için fazla vakit bulamayan kişiler için fitness uygun bir spordur çünkü kısa zamanlarda yeterli oranda kas grubunu çalıştırmanız mümkündür. Dövüş veya topla oynanan sporlardaki gibi birileriyle rekabet halinde olmadığınız için zamanı en uygun biçimde kullanarak verimli bir şekilde fitness yapmanız mümkündür. İşten veya okuldan çıktıktan sonra zaman ayırabileceğiniz gibi işe veya okula gitmeden önce kısa bir süre ayırmak bile fitnessdan yeterince fayda görmeniz için yeterli olacaktır.

Fitness da bir spor çeşididir ve her spor gibi eksileri ve artıları olan bir spordur. Zamanı az olan insanlar için gayet uygun, sağlıklı ve eğlenceli olabildiği gibi diğer sporlar kadar zor da değildir.

Yucex.com

Site yöneticisi ve yazılım uzmanı. 36 yaşında,

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.