Ergenlik Yaşı Kaçtır?

ergen kızlar, ergenlik yaşı

Ergenlik Nedir?

Organizmanın bedensel gelişimini ergenlik dönemi ile tamamladığı bilinir. Ergenliğe girilmesiyle birlikte organizmanın bütünlüğü sağlanır.

Ergenlikte, bireyin cinsel hayatının son şekline getirecek olan değişiklikler olmaya başlar. Erotik karakterli iç güdü, ergenliğe kadar olan dönemde cinsel zevke yönelen bazı bölgelerdeki iç tepilerde ve erojen bölgelerde meydana geliyordu. Ergenlik ile birlikte bireyin farklı cinsel amaçları ortaya çıkar.

Ergenlik dönemi hayatın dönüm noktasıdır ve tam anlamıyla yeni bir hayatın başlangıcıdır denilebilir. Yeni olan her şeyin alışma sürecindeki farklılıklar ergenlik döneminde de baş gösterir. Dengesizlikler, uyuşmalar, uyku hali ve isyankârlık dönemin önemli sorunlarıdır. Ergenlik dönemindeki bireyin bazı manevi değerlerindeki kopmalara bağlı olarak başarısızlıklar meydana çıkabilir. Bu yüzden ebeveynlerin çocukları ile ilgilenmeleri bu dönemde daha fazla önerilen şeydir. Çocuğu yargılamak yerine, davranışlarını, içinde bulunduğu dönem göz önünde bulundurularak, olağan karşılamak ve anlayışlı olmak gerekir.

Ergenlik Yaşı Kaçtır?

Ergenlik döneminin başlangıcı ve bitiş zamanına dair kesin bir yaş aralığı verilmemektedir. Dönemin zamanlarına dair farklı görüşler bulunmaktadır ve hala tartışma konusudur.

Ergenliğe girme yaşı günümüzde 10-12 yaş aralığında başlayarak çocuğun özelliklerine göre, tamamlanması 16-17 veya da 20 yaşına kadar sürmektedir. Son zamanlarda ergenliğe girme yaşının oldukça düştüğü uzmanlar tarafından söylense de, kesin bir bilimsel açıklama olmadığı için ortalama olarak 10-12 yaş aralığı kabul edilmektedir.

Çocuğun bu dönemde biyolojik ve psikolojik olarak değişim göstermesi oldukça doğaldır. Kız çocuklarının erkeklerden daha önce ergenliğe girdiği bilinmektedir ve bu dönemde yavaş yavaş kadınlığa geçiş bağlar. Kalçalar ve göğüsler belirginleşir ve vücudun ana hatları oluşmaya başlar. Erkekler de ise ses tonunda değişme, erkeksi vücut hatlarında belirginleşme vb. farklılıklar olmaya başlar. Özellikle de anne çocuk bu dönemde ki psikolojisine oldukça dikkat ederek toplumdan uzaklaşması yerine, topluma kazandırması gerekir. Aksi halde psikolojisindeki çöküntüler nedeniyle sorunlar yaşamaya başlayabilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.