Elektrik hakkında genel bilgi

elektrikEski Yunanlılar, kehribarı bir kaç defa yere sürttükten sonra oluşan enerji ile küçük toz ve kılları çektiğini fark etmişlerdir. Daha sonra kehribar kelimesinin anlamı elektron olarak kullanılmıştır ve elektrik kökeni bu olaya dayanmaktadır. Elektriğin gelişimi ile sürtünme yolu ile oluşan kıvılcımlarla çalışabilen birçok yeni makine üretilmiş ve teknoloji adeta hayat bulmuştur. Öncelikle İtalyan bilginlerinin keşfetmiş olduğu elektrik pilleri ve ardından elektrik akımı keşfi ile bu durum daha da önemli hal almıştır.

İki yüz yıl öncesinde yaşanan farklı gelişmeler günümüzde evlerimizi aydınlatma ile başlayarak buzdolabından, süpürgeye, çamaşır makinesinden fırına ve daha nice alanda elektrik vardır. Alternatif akım denilen günümüzde sık kullanılan bu akım enerji kaybıyla başka üretece taşınabilmektedir. Doğru akımın kullanılması da oldukça önemlidir. Su doğru akım ile hidrojen ve oksijen olarak bileşenlerine ayrılmaktadır. Bu da barajları harekete geçiren en önemli etkendir.

Amper Nedir?

Amper aslında elektrik akım şiddetidir. Elektronlar bir noktadan saniyeler içerisinde bir devreden diğerine geçmektedir. İşte amper bu geçişin şiddetini ölçen uluslar arası bir birimdir. Amper Fransız bir bilim adamı ve matematikçi olan Andire Marie Amper’in soy adından ismini almıştır.

Volt Nedir?

İki nokta arasında bulunan potansiyel enerji miktarı volt olarak tanımlanmaktadır. Volt skaler bir büyüklük olduğundan miktarı yoktur. Volt, elektrik potansiyel birimi olarak adını fizik ile uğraşan İtalyan asıllı Alessandro Volta’ın adını almıştır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.