E Vitamini En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini, insan vücudu için gerekli olan en önemli vitaminlerden birisidir. Bir yetişkinin günde 15 mg E vitaminine ihtiyacı vardır. E vitamini; hafıza kaybını engeller, bağışıklığı güçlendirir ve saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur. Daha birçok faydaları bulunan E vitamini, birçok besinde bol miktarda bulunur. Bu makalede E vitamini yönünden zengin olan gıdalar, kısa bir anlatımla ve pratik bilgiler şeklinde yer almaktadır.
e vitamini

E Vitamini Yönünden Zengin Olan Besinler

1. Pazı

Pazı, bol miktarda E vitamini içeren bir sebzedir. Her gün tüketilebilecek sağlıklı sebzelerden birisidir. Günlük E vitamini ihtiyacının ‘si, 1 su bardağı haşlanmış pazıda bulunur.

2. Zeytin

Zeytin, E vitamini yönünden zengindir. Zeytinyağı da aynı şekilde bol miktarda E vitamini içerir. Günlük önerilen E vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %20’si, 1 su bardağı zeytinde bulunur.

3. Brokoli

Brokoli çok sağlıklı bir sebzedir. İnsan sağlığı için birçok faydası bulunan brokoli, aynı zamanda sağlıklı bir E vitamini kaynağıdır. Bir insanın günlük E vitamini ihtiyacının %4’ü, 1 su bardağı pişmiş brokolide bulunur.

4. Ispanak

Sağlık için çok faydalı olan ıspanak bir E vitamini deposudur. Ayrıca ıspanakta, bol miktarda folat ve kalsiyum bulunur. Bir insanın günlük E vitamini ihtiyacının neredeyse yarısı, 1 su bardağı haşlanmış ıspanakta bulunur.

5. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, sağlık için birçok faydası bulunan bir sebzedir. Yeşil, beyaz ve mor olarak üç çeşidi bulunan kuşkonmaz, E vitamini yönünden zengin besinlerden biridir. 1 su bardağı kuşkonmaz, 2,2 mg E vitamini barındırır.

6. Pancar

Pancar, birçok vitamin, mineral ve besin öğeleri içeren ve sağlığa birçok faydası bulunan bir sebzedir. E vitamini açısından zengindir. 1 su bardağı pancarda, 2,6 mg E vitamini bulunur.

7. Bal Kabağı

Bal kabağı, sağlığa faydalı olan birçok besin öğesi içerir ve E vitamininden de zengindir. 1 su bardağı bal kabağı, 2,6 mg E vitamini içerir.

8. Badem

Badem, E vitamininden zengin bir kuruyemiştir. 28 gram bademde, 7,4 mg E vitamini bulunur.

9. Ayçiçeği Çekirdeği

E vitamini yönünden zengin olan besinlerden biri de, birçok kişinin severek tükettiği ayçiçeği çekirdeğidir. Bir insanın günlük E vitamini ihtiyacının %90,5’i, 1/4 su bardağı ayçiçeği çekirdeğinde bulunur.

10. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, bol miktarda E vitamini içeren bir besindir. İçeriğinde; çinko, esansiyel yağlar, mineraller ve daha birçok sağlığa faydalı madde bulunur.

11. Fındık

Fındık, sağlık için çok faydalı kuruyemişlerden biridir. Ayrıca E vitamini içeren bir besindir. Günlük E vitamini ihtiyacının %20’si, 30 gram fındıkta bulunur.

12. Avokado

Avokado, E vitamini kaynaklarından olan bir meyvedir. Sağlık için birçok faydası bulunur. Yarım avokado, 2 mg’dan daha fazla E vitamini içerir.

Yucex.com

Site yöneticisi ve yazılım uzmanı. 36 yaşında,

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.