Çanakkale Zaferi İle İlgili Kısa Bilgi

çanakkale zaferi
Çanakkale Cephesi, veya Çanakkale Savaşı, Birinci Dünya Savaşı içerisinde gerçekleşmiş; savaş tarihi açısından bakılınca bir deniz – kara ve amfibi savaşı olarak nitelendirilen çok kapsamlı bir savaştır.

Çanakkale savaşları 1915 yılında İngiltere komutasındaki Fransız, İngiliz, Yeni Zelanda’lı ve Avustralyalı birliklerin Çanakkale Boğazı’ndan geçmek için başlattıkları deniz savaşı ile başlamıştır. Çanakkale savaşının başlatılmasının asıl amacı, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’u işgal ederek Osmanlı Devleti’nin savaştan çıkmasını sağlamak ve Rusya’ya yardım etmektir.

Deniz savaşlarında Çanakkale Boğazını geçemeyen Mihver Devletleri, Şubat 1915 yılında Gelibolu yarımadası başta olmak üzere Çanakkale Boğazı çevresine çıkartma operasyonu yaparak kara savaşı başlatmıştır. Ordumuzun üstün gayretleri sonrasında Mihver Devletlerinin karadaki ilerlemesi sınırlı tutulmuş ve Ocak 1916 yılında geri çekilmeye zorlanmıştır.

Çanakkale Zaferinin Önemi

Çanakkale Savaşı sadece Türk tarihi açısından değil hem gerçekleşmesi hem sonuçları bakımından Dünya 20. Yüzyıl siyaseti ve jeopolitiği açısından çok büyük öneme sahiptir. Çanakkale zaferi ile Birinci Dünya Savaşı önemli ölçüde uzamış ve İstanbul savaş sırasında işgal edilmediği için Osmanlı İmparatorluğu uzun süre daha savaşta kalmıştır. Bu durum doğrudan Almanya’nın savaş dinamiklerini etkileyerek Rusya üzerindeki baskıyı arttırmıştır.

Çanakkale zaferi, Rusya’ya yardım gitmesini engellediği için Rus Çarlığı’nın zaferin ertesi yılı yıkılmasına ve Sovyetler Birliği’nin kurulmasına yol açmıştır. Çanakkale Zaferi’nin ülkemiz için önemi çok büyüktür. Çanakkale Zaferi başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere daha sonra cumhuriyeti kuracak kadroların imparatorluk içerisinde bilinmesine önayak olmuş ve ülkemizin sonrasında dünyada önemli yer kazanmasını sağlamıştır.Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.