Buzdağları Hakkında Bilgi

buzdağı
Buzdağı, okyanuslarda yüzen ve tatlı sudan oluşan büyük buz kütleleridir. Dünyada buzdağlarının yer aldığı belirli bölgeler mevcuttur. Bu bölgeler dışında başka yerlerde bulunma imkanları yoktur. Öyleki, buzdağlarına akdeniz veya ekvator bölgelerinde rastlamamız imkansızdır.

Buzdağları, kutuplara yakın bölgelerde bulunmaktadır. Kuzey ve güney kutup çevresindeki okyanus ve denizlerde sıklıkla rastlanır. Buzdağı, kutuplardaki buzullardan kopan devasa kütle anlamına gelmektedir.

Buzdağları Nasıl Oluşur ?

Buzullarda, hava koşulları sebebiyle çok fazla kar birikintileri meydana gelir. Biriken bu karlar zaman içinde üst üste yığılarak buz kütlesi oluşturur. Bu buz kütleleri zaman içinde bağlı olduğu kütleden ayrılır ve buzdağı oluşumu gerçekleşir.

Buzdağlarının Özellikleri

Buzdağlarının sahip olduğu genel bir büyüklük yoktur. Uzunluğu birkaç kilometreyi bulan buzdağları bulunmaktadır. Kalınlıkları ise 400 metreye kadar çıkabilmektedir.

Güney kutbundaki Antartika ve kuzeydeki Grönland’tan, yıl içerisinde binden fazla buzdağı ayrılmaktadır.

Buzdağlarının özgül ağırlığı suyun özgül ağırlığından hafif olduğu için, buzdağlarının bir kısmı su yüzeyinde kalır. Buzdağlarının sadece onda birlik bir kısmı suyun üzerindedir. Geriye kalan büyük kısmı su altında yer almaktadır.

Buzdağları oldukça ağır bir kütleye sahiptirler. Bir metreküplük bir parçası yaklaşık olarak 900 kg ağırlına denk gelmektedir. Renkleri ağırlıklı olarak beyazdır, ancak mavi ve yeşil yansımaları da bulunabilir.

Buzdağları, gemiler için çok büyük tehlike arz etmektedir. Döneminin en büyük gemisi olan Titanik, bir buzdağına çarparak batmıştır. Bu büyük kaza sonrası buzdağları hakkında geniş çaplı araştırmalar yapılmıstır. Günümüzde buzdağı haritaları bile çıkarılmıştır. Eskiye göre daha güvenli yolculuklar yapılsa da hala belirli bir tehlike unsuru vardır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.