Benzin hakkında genel bilgi

benzinBenzin, petrolden imal edilen bir tür yakıt.

Benzin petrol ile elde edilen bir yakıt türüdür. Benzin günümüzde pek çok yerde kullanılır. Özellikle motorlu araçların enerji ihtiyacının büyük bir bölümü benzin ile karşılanmaktadır. Benzin kalitesini belli eden bazı detaylar bulunmaktadır.

Oktan sayısı yüksek olan benzinler kaliteli benzin olarak adlandırılır. Benzin 4 ve 12 karbon içeren bir hidrokarbon olarak adlandırılır. Benzin bazı durumlarda sentetik olarak da elde edilebilir. Benzinin herhangi bir rengi yoktur. Tamamen renksiz olan benzin sıvı ve akışkandır.

Benzinin Diğer Sıvılardan Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Benzinin diğer sıvılardan ayırıcı bazı özellikleri bulunmaktadır. Yanıcı bir özelliği bulunan benzin ateş ile temas ettiğinde tutuşur ve kaybolana kadar yanmaya devam eder. Buda bir enerji açığa çıkması demektir. Hayatın her alanında enerji ihtiyacını karşılayan benzin sadece motorlu araçlarda değil daha pek çok sanayi alanında da kullanılmaktadır. Benzin renksiz olduğu gibi suda çözünmemektedir. Dolayısıyla diğer sıvılardan ayırıcı pek çok özelliği bulunmaktadır.

Benzin Elde Edilme Yöntemleri

Benzin kaynama noktası ile birlikte çok çeşitli özellikler elde edilir. Kaynatılmasına göre bazı benzin çeşitleri oluşur. Ve bu benzin çeşitleri günümüzde pek çok alanda kullanılır. Lekeleri temizleyici olarak da benzinden faydalanılır. Dolayısıyla temizlik sektöründe de benzin maddesi büyük önem taşımakta ve kullanılmaktadır. Benzin kimi durumlarda kömürden dahi elde edilebilmektedir. Kömürden ilk kez benzin üretmiş olan Alman kimyager Bergius’un metodu hala kullanılmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.