B Vitamini Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

B Vitamini Nedir?

b vitamini

B vitamini C vitamini gibi suda çözülen vitamin gruplarına denir. Bu vitaminler vücutta depolanmazlar ve ihtiyaç fazlası olanlar idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. Bu yüzden günlük olarak vücuda alınmaları gerekir. Fazla pişirme, besin maddelerinin işlenmesi ve alkol vitaminleri yok edebilir veya bu vitaminlerin etkinliklerini azaltabilir.

Sekiz temel B Vitamin çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla B1 -tiamin-, B2 -riboflavin-, B3 -niasin-, B5 -pantotenat-, B6 -piridoksin-,B7, B9 -folat- ve en çok bilinen B12 -cobalamin- vitaminleridir. B vitaminleri metabolik süreçler için öncü görevi görürler. Hepsinin ortak görevi tüketilen besinlerin vücut tarafından enerji üretiminde kullanılmasına yardımcı olmaktır. Bu ortak görev dışında her B vitamini grubunun kendine özel görevleri vardır. Genel kültür olarak akılda kalması açısından aşağıda B vitamin gruplarının görevlerine örnekler verilebilir.

B1 vitaminin bazı görevleri şu şekilde sıralanabilir:
-Elektrolitlerin kas ve sinir hücreleri çevresindeki geçişlerine yardımcı olur, kalp fonksiyonlarına yardımcı olur.
B2 vitaminin bazı görevleri şu şekildedir:
-Vücudu toksinlerden arındırmada faydalıdır,
B3 vitamininin bazı görevleri şu şekilde sıralanabilir:
-Kötü kolesterol seviyesini düşürmede etkilidir, damar sertleşmesi riskini azaltmada faydalıdır.
B5 vitamininin bazı görevleri şu şekildedir:
Hormon sentezine yardımcı olur, antikor yapımında yardımcı olur, stresi azaltmada etkilidir.
B6 ve B7 vitaminlerinin bazı görevleri şunlardır:
-Enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasında etkilidir, bebek beyin gelişimine yardımcı olur.
B9 vitaminin bazı görevleri şu şekilde sıralanabilir:
-Kırmızı kan hücrelerinin gelişmesine faydalı olur.
B12 vitaminin bazı görevleri şunlardır:
-Büyümeye yardımcı olur, sinir sisteminin düzenlenmesinde faydalıdır, saç ve cilt için onarıcı görev görür.

B Vitaminin İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Anemi, Bunama, Depresyon, Bağırsak sorunları, Kas güçsüzlüğü, Zayıf bağışıklık sistemi, Beriberi hastalığı, Karaciğer sağlığında sıkıntı yaşatan hastalıklar, Katarakt, Migren, Diyabet, Paranoya, Sindirim sistemi sorunları

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B vitamini çeşitlerinin her biri değişik besinlerden elde edilir. Besinlere göre B vitamini oranları değişiklik gösterir. Meyve ve sebzelerde ağırlıklı olarak B6 ve B7 vitamini bulunurken B12 daha çok et ve süt ürünlerinde bulunur. B1 ve B5 koyu yapraklı sebzelerde ve süt ürünlerinde daha çok gözlemlenir. Genel olarak besinleri gruplandırırsak yumurta ve süt ürünlerinde, baklagillerde, tohumlarda, fındıkta, tam tahıllarda, sebzelerde ve etlerde B vitamini bulunur.

  • -Yumurta ve süt ürünleri
  • -Baklagiller: Nohut, Mercimek, Kuru bakla
  • -Tohumlar: Badem, Ayçiçeği tohumu
  • -Tam tahıllar: Arpa, Darı
  • -Et: Kırmızı et, Kümes hayvanları, Balık
  • -Sebze: Bezelye, Ispanak, Patates

Vitamin eksikliği tanısının kişinin kendi tarafından konması ilerleyen süreçte zararlı olabilir çünkü bazı vitaminler çok tüketildiğinde yararlı olmaktan çok zararlı olurlar. Bu yüzden her zaman bir doktordan bilgi alarak hareket etmek daha kaliteli ve güvenli bir yol çizmek için faydalı olur.

Yucex.com

Site yöneticisi ve yazılım uzmanı. 36 yaşında,

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.