Azot-Nitrojen Hakkında Bilgi

Azot-Nitrojen Hakkında Bilgi


Atmosferin % 78’ini oluşturan renksiz, kokusuz, tatsız ve havadan daha hafif olan azot gazı reaksiyona girmeme özelliği ile pek çok alanda kullanılır. Sembolü N2 olan azot gazı diğer adı da nitrojen olarak bilinir. Azot gazının moleküler ağırlığı 28 gr/mol’dür. Hem sıvı ve hem de gaz hali bulunan azot gazının sıvı halde iken (-186 0C’de) 0.808 kg/dm3 iken gaz halde (00C’de) 1.25 kg/m3’tür.

Sıvı halde depolanan azot gazı kriyojenik tanklar içerisinde depolanırken, gaz halinde dikişsiz çelik tüpler içerisinde sıkıştırılmış olarak bulunur. Nitrojen tüpünün rengi Yeşil RAL 6029 olmak ve 350 – 400 bar basıncında tüp dolumu yapılmak zorundadır.


Azot Gazı Kullanım Alanları

​​​​​​​Azot gazının çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Örneğin yiyeceklerin uzun süre muhafazası için gıda sektöründe, inert bir atmosfer gerekli olan boya, kimya ve tekstil sanayisinde, cam ve çelik üretiminde, maden ocaklarında yangın söndürmek amacı ile nitrojen gazı kullanılmaktadır. Ayrıca amonyak üretiminde de kullanılan azot gazı gübre olarak ya da patlayıcı maddelerin üretiminde de kullanılmaktadır. Füzelerde oksitleyici olarak kullanılan Nitrik asit üretiminde nitrojen kullanılmaktadır.

Azot gazı zehirli bir gaz olmasa bile uzun süre solunduğunda boğucu gaz özelliği vardır. Uzun süre solunduğunda kalındığında mide bulantısı, güç nefes alma, kusma, hızlı yorulma gibi yan etkiler görünür. Sıvı haldeyken temas durumunda ise deride yanığa neden olur. Bu nedenle temas etmeden kullanılmasına dikkat edilmelidir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.