Azerbaycan Hakkında Bilgi

azerbaycanAzerbaycan, Doğu Avrupa ile Batı Asya ortasında yer alan bir Kafkas ülkesidir. Ülkenin 59 eyaleti ve 75 şehri bulunmaktadır. Başkenti Bakü’dür. Şehirlerinden 11 tanesi büyükşehirdir ve bu şehirler oldukça gelişmiştir.

Kültürel açıdan gelişmiş bir ülke olan Azerbaycan, iki asli dile sahiptir. Bunlar çoğunluk olan Azerice ve azınlık olan Rusçadır. Başkentiyle beraber beş büyük şehri bulunan Azerbaycan, Güney Kafkasya’nın en büyük ülkesidir.

Nahcivan Özerk Cumhuriyeti, kendisine bağlı olan özerk bir bölgedir. Bu bölge, Ermenistan ve İran ile komşudur. 1918 yılında bağımsızlığını ilan eden bölge, Sovyet Rusya işgaliyle egemenlik altına girmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını yeniden kazanmıştır. 15 Haziran gününü kurtuluş günleri olarak kutlamaktadırlar.

Azerbaycan’da Eğitim Sistemi

Azerbaycan’daki eğitim sistemi ülkemizdeki sisteme oldukça benzemektedir. Çocuklar 6 yaşında okula başlar ve sonrasında üç aşamalı eğitime devam ederler. Yabancı dil olarak İngilizce görmektedirler. Sanata çok değer verildiğinden, çocukların eğitimi yeteneklerine göre biçimlendirilir.

Azerbaycan’da Sanat ve Eğlence

Azerbaycan’da Bakü, sanat ve eğlence merkezi olarak bilinmektedir. Ülkedeki en ünlü sanat binası, Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu binasıdır. Bu sanat binasında, dünya çapında sanatsal gösteriler sahnelenmiştir. Mimarisiyle gelenleri adeta büyüleyen bu sanat binası, başkent Bakü’de yer almaktadır.

Azerbaycan’da İklim Koşulları

Ülke ılıman karasal iklime sahiptir. Bu nedenle ziyaret için en uygun dönem bahar aylarıdır. Yaz mevsimi oldukça bunaltıcı olup, kış mevsimi bir hayli sert geçmektedir.

Nüfusu: 2014 sayımı – 9.494.600
Yüzölçümü: 86.600 km2
Resmi Dili: Türkçe
Dini: İslamiyet
Para Birimi: Manat
Bağımsızlık (Sovyetler Birliği’nden) : 18 Ekim 1991
Anayasa kabulü : 12 Kasım 1995
Internet TLD : .az
Telefon kodu : 994

azerbaycan haritası


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.