Avokado Hakkında Bilgi

avakadoAvokado; Orta Meksika’ya ait, kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz ve iri çekirdekli bir tropikal meyvedir. Yumuşak ve parlak kabuklu olan avokado meyveleri lezzetlidir ve yeme olgunluğuna erişmiş demektir. Olgunlaşan avakado çabuk bozulacağından hızlıca tüketmek gerekmektedir. Eğer meyveyi daha sonra yemek üzere alıyorsanız; daha sert olanlarını seçerek evde olgunlaşmalarını bekleyebilirsiniz.

Avokadonun Faydaları

İçeriğindeki önemli vitamin ve mineraller ile değerli bir besin olan avokado tek başına tüketildiği gibi salata ve mezelerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların beslenmelerinde bulunması büyüme ve gelişmelerini desteklemek adına faydalı olmaktadır.

Avokado zengin bir B vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca E vitamini, demir, potasyum, folik asit, magnezyum ve fosfor içeriği de yüksek olduğundan; sağlıklı beslenmek isteyenlerin bolca tüketmesi gereken bir meyvedir. Lifli yapısı dolayısı ile sindirim sorunlarını rahatlatan avakado; aynı zamanda doygun hissi de verdiğinden diyet yapanların listelerinde de yerini almaktadır. Zengin omega 3 içeriği sayesinde kolesterol değerlerinin dengelenmesine yardımcı olan bir besin kaynağıdır.

Zengin vitamin ve mineral kaynağı olması dolayısı ile kozmetik sektöründe de sıklıkla tercih edilen avokado; özellikle cilt maskelerinin hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Avokado Nasıl Tüketilmeli?

Avokado yumuşak yapısı ile kolayca püre haline getirilebilen bir meyvedir. Tadını sevmeyenler için özellikle zeytinyağı ve limonla karıştırılması hoş bir alternatif olmaktadır. Avokadoyu çocukların seveceği ve kolayca tüketebileceği bir tarif ise; avokadolu, yumurtalı ve peynirli sandviçtir. Sandviç ekmeğine krema gibi sürülen avokadonun üzerine; peynir ve omlet şeklindeki yumurta konularak yapılmakta ve severek tüketilmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.