Atatürk Orman Çiftliği Nasıl Kuruldu?

Atatürk orman çiftliğinin kurulması; Atatürk Cumhuriyet’in ilanının ardından askeri zaferleri, iktisat ve ticari alanlarda da genişletmek istemesinin sonuçlarındandır.

mustafa kemal atatürkAtatürk “Milli ekonominin temeli ziraattir” diyordu. Savaştan çıkan bir memleketi kalkındırmak için halka örnek olmak, halkı uyarmak gerekliliğine inanmıştır. Bu nedenle Ankara’da modern bir çiftlik kurma amacıyla çalışmalara başladı. Ziraat mühendislerini toplayan Atatürk Ankara civarında bir çiftlik için elverişli alan bulunması emrini verdi. Ancak uzmanlar Ankara çevresinde bu tarz bir çiftlik için elverişli bir alan bulunamayacağını söylediler. Atatürk’ün istediği alanlar ise kurak ve bataklık alanlardan oluşuyordu.

“Burada çiftlik olmaz” dediler.

Atatürk onlara şu cevabı verdi: “İşte, istediğimiz yer asıl böyle olmalıdır. Ankara’nın kenarında hem çorak, nem batak, hem de fena bir yer. Burasını biz ıslah edemezsek, kim gelip ıslah edecek!”

Yabancı bir ziraat uzmanı ise, bu fikir karşısında şöyle demişti: “Bu öyle bir teşebbüstür ki, elverişsiz toprak ve iklim şartları altında, burada ya sabır tükenir, ya para.”

Atatürk için tabiat şartları bir sorun oluşturmuyordu. Faaliyetlere geçildi ve arazi istimlak edildi. Bataklıklar kurutuldu, topraklar tarım için elverişli hale getirildi.

Atatürk 1925 yılında kurulan çiftlikte bir çadırla işe başlamış ve çok büyük bir çiftlik kurmuştur. Çiftlik arazisinde ki traktörü de zaman zaman bizzat Atatürk kullanmıştır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.