Atatürk Barajı Hangi Nehir Üzerinde Kurulmuştur?

Atatürk Barajı
Atatürk barajı, birçok yönden Türkiye’nin en çok bilinen ve en önemli barajıdır. Atatürk barajı, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında kurulmuş bir barajdır. Barajın inşasına 1983 yılında başlanmıştır. baraj 1992 senesinde işletmeye açılmıştır.

Atatürk Barajı Hangi Nehir Üzerinde Kurulmuştur?

Atatürk barajı, Fırat nehrinin üzerinde kurulmuş bir barajdır. Bu barajın yapımının temel amacı enerji üretmek ve bölgenin sulama ihtiyacını gidermektir. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılmış bir barajdır.

Atatürk Barajı’nın Özellikleri

Adıyaman ile Şanlıurfa arasında bulunan Atatürk Barajı’nın yüksekliği 169 metredir. Duvarlarının uzunluğu toplamı 1644 metredir. Eni ise 15  metredir. Baraj içerisinde toplam 8 adet türbin bulunmaktadır.

Atatürk barajı kaya dolgu sistemi ile yapılmış bir barajdır. Dünya üzerinde bu sistemle yapılmış barajlar içerisinde en büyük 6. baraj Atatürk barajıdır.

Baraj gövdesinin hacmi yaklaşık olarak 84.5 milyon metre küptür.

Atatürk barajının en önemli özelliği Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santralini içinde barındırmasıdır. Bu baraj Türkiye’nin ürettiği hidroelektrik enerjinin yaklaşık yüzde yirmisini tek başına karşılamaktadır. Yıllık yaklaşık olarak 8900 gigawatt enerji üretilir.  Ayrıca Atatürk Barajı hidroelektrik santrali dünyadaki en büyük 10 hidroelektrik baraj santrali arasında yer almaktadır.

Bu barajda yıllık yaklaşık olarak 26 milyar metreküp su akışı olmaktadır. Barajın toplam su depolama hacmi 50 milyar metreküpe yakındır. Şanlı urfa ovası, Harran Ovası, Siverek ovası bu barajın suyundan faydalanır. Baraj suyundan yararlanan diğer ovalar Mardin, Siverek ve Hilvan ovalarıdır.

Ayrıca Atatürk barajı Türkiye’nin önemli istihdam alanları arasındadır.  Atatürk barajı sayesinde direkt ya da dolaylı olarak 400 bin kişiye istihdam imkanı sağlanmaktadır.

Atatürk barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajıdır.

Baraj, gölün yaptığı baskı nedeniyle ilk yüksekliğinden 10 metre kısalmıştır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Muhammed Korkmaz

Muhammed Korkmaz

24 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.