Aşık Veysel Hayatı Kısaca

Aşık Veysel Hayatı Kısaca

Asıl adı Veysel Şatıroğlu olan Aşık Veysel, 1894 yılının Ekim ayında Sivas’ta doğmuştur. Gülizar isimli bir anne ve Karaca lakaplı bir babadan doğan Aşık Veysel kardeşlerini hastalıktan kaybetmiştir. Kendisi de çiçek hastalığına yakalanan büyük ozan, 7 yaşında hastalık sebebi ile iki gözünü de kaybetmiştir. Türk Halk Müziği’nin unutulmaz isimlerinden olan Aşık Veysel müzikle babasının aldığı bir bağlama sayesinde tanışmıştır.

Büyük ozan 1930 yılında Ahmet Kutsi Tecer ve Kutsi Bey ile tanışmıştır. Bundan sonra ise Kutsi Bey’in desteğiyle çok sayıda şehri dolaşmaya başlamıştır. Bu gezintiler sırasında Köy Enstitüsü’nde saz dersi veren ozana özel bir yasa ile maaş verilmeye başlanmıştır.

Aşık Veysel’in Eserlerinin Özellikleri

Aşık Veysel, unvanından anlaşılacağı üzere Aşık geleneğinin temsilcileri arasında yer almıştır. Eserlerinde oldukça sade bir Türkçe kullandığı dikkat çekmektedir. Ayrıca farklı hisleri bir arada barındırması ile de doğrudan tanınmaktadır. Aşık Veysel’in şiirlerinde yaşama sevinci ile hüzün; iyimserlik ile karamsarlık aynı anda hissedilmektedir.

Aşık Veysel, eserlerinde farklı birçok konuya değinmeyi başarmıştır. Doğa, yaşam, toplumsal olaylar, dini inanç ve siyaset ozanın ilgilendiği konular arasında yer almaktadır.

Aşık Veysel’in Şiirleri

Büyük Ozan 1973 yılında kanser sebebi ile hayatını kaybedene kadar sayısız şiir yazmıştır. Bu şiirler “Bütün Şiirleri” olarak 1984 yılında tek bir kitap haline getirilmiştir. Kitapta yer alan şiirler ise; Deyişler, Sazımdan Sesler, Dostlar Beni Hatırlasın’dır. Burada yer alan eserlerin sırası ile 1940, 1950 ve 1970 yıllarında yayımlandığı bilinmektedir.

Aşık Veysel’in deyişleri dönemin müzisyenlerinin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Selda Bağcan, Fikret Kızılok ve Hümeyra gibi önde gelen isimler Aşık Veysel’in deyişlerini düzenlemiştir. Bu düzenlemeler ile büyük ozanın eserleri de daha fazla yaygınlaşmıştır.

Aşık Veysel’in Eserleri

Aşık Veysel çok sayıda eser veren bir ozan olmasına rağmen bazı eserleri onu unutulmaz bir hale getirmiştir. Bunlar, Benim Sadık Yarim Kara Topraktır ve Uzun İnce Bir Yoldayım’dır. Hala okul ve müzik kitaplarında işlenen bu eserler Türk Halk Müziği için oldukça değerli sayılmaktadır. Beni Hor Görme, Atatürk’e Ağıt, Esti Bahar Yeli ve Gönül Sana Nasihatım da büyük ustanın diğer eserleridir