Artık Yıl Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Artık Yıl Nedir, Nasıl Hesaplanır?

İnsanoğlu var olduğundan bu yana sürekli gelişme halindedir. Sürekli araştırma yaparak, deneyerek yeni şeyler öğrenmeye çalışır. Özellikle tarih ve saat hesaplamaları yapabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Her toplum, tarihi ölçmek için kendine has yöntemlerle farklı takvimler oluşturmuşlardır. Bunlardan bazıları; Rumi takvim, hicri takvim ve miladi takvimdir.

Takvimlerin Özellikleri

Takvimlerin kendine göre ölçüm sistemleri vardır. Rumi takvim Mekke’den Medine’ye yapılan hicreti başlangıç kabul eder ve miladi takvimi 13 gün geriden takip eder. Osmanlı Devleti’nde mali işlerde kullanılmıştır. Hicri takvim ise yine hicreti başlangıç kabul ederek oluşturulmuştur. İslam devletlerinde kabul edilen takvim çeşididir. Hicri yıl, miladi takvime göre 10 gün eksiktir. Bu yüzden de dini bayramlar ve özel günler, her yıl 10 gün erken başlar. Çünkü günümüzde miladi takvimi esas alıyoruz. Bunun sebebi ise uluslararası işlerde karışıklıklar çıkmasını önlemektir. Dünya üzerinde resmi olarak kabul gören takvim çeşidi miladidir.

Miladi Takvim Nedir?

Miladi takvim, Hristiyanlık dinine mensup toplumlar tarafından oluşturulmuştur. Hz. İsa’nın doğumunu esas alır. O tarih sıfır olarak kabul edilir, yani milat Hz. İsa’nın doğumudur. Onun öncesinde gerçekleşen olayların tarihi verilirken milattan önce ifadesi kullanılır, sonrasında olanlara ise milattan sonra ifadesi getirilir. Şu ana kadar verilen bilgiler genel kültür olması için verilmiş bilgilerdir.

Miladi takvime göre bir yıl 365 gün 6 saat olarak hesaplanır. Fakat biz sadece 365 günmüş gibi hesap ederiz. 4 yılsonunda hesaba katılmayan 6 saatler toplanır ve Şubat ayının sonuna eklenir. Bu durumda normalde 28 gün olan Şubat ayı, her 4 senede bir 29 gün olarak görülür. Şubat ayının 29 gün olduğu yıllar da artık yıl olarak kabul edilir. En son 2016 yılı artık yıl olarak karşımıza çıktı. Takip eden zamanda ise 2020 senesi aynı şekilde artık yıl olacaktır.
Miladi takvime göre dörde bölünebilen her yılı artık yıl olarak değerlendirebiliriz. Bunun hesabı bu şekilde yapılır, gönül rahatlığıyla, dörde bölebildiğiniz herhangi bir yıla artık yıl diyebilirsiniz.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.