Arılar Hakkında Bilgi

Arılar Hakkında Bilgi
Arılar bilimsel olarak Apoidea familyasına ait olan bir böcek türüdür. Zar kanatlıları türüne ait olan arılar doğa için önemli bir canlı türüdür. Doğada pek çok çiçekten elde ettiği besinler ile birlikte bal ve polen üretir.

Üretmiş olduğu bu bal ve polenlerden pek çok canlı türü yararlanmaktadır. Arıların türleri de bulunmaktadır. Bal arısı, eşek arası, yaban arısı gibi türleri vardır. Arıların geçmişine bakıldığında insan ırkından bile önce olduğu tespit edilmiştir. Arıların doğada ki geçmişi 100 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Arılar doğada ki yapılan araştırmaya göre en çalışkan canlı türü olduğu bildirilmiştir.

Yarım kilo bal üretmek için yaklaşık olarak 2 milyon çiçekten besin alan arılar oldukça çalışkan bir canlı türüdür.

Arıların Özellikleri

  •  Bir bal arası ömrü boyunca yaklaşık olarak 75 kilo bal üretir.
  •  Arıların 170 adet koku almaçları bulunmaktadır. Buda en uzak mesafede ki bir çiçeğin bile kokularını alabiliyorlar demek oluyor.
  •  Arıların ortalama 5 gözü bulunmaktadır.
  •  Her arıların ayrı bir kovanları ve kolonileri bulunmaktadır. Arılar kendi kolonilerini ve kovanlarını yine kokuları sayesinde ayırt etmektedirler.
  •  Arılar oldukça hızlı bir canlı türüdür. Saniyede 250 kere kanat çırpabilen arılar bu hızları sayesinde de bal üretmektedirler.
  •  Arılar insan ırkının yiyebileceği besin gıdasını üreten tek canlı türüdür. Bundan dolayı insanlara en yakın böcek türü olduğu da söylenilebilir.

Kraliçe Arı

Kraliçe arı arıların arasında ki en önemli türdür. Her kovanda yalnızca bir kraliçe arı bulunur. Kraliçe arı kovanda ki ve kolonide ki bal üreten işçi arılar tarafından seçilmektedir. Tüm arılar kraliçe arıyı takip eder. İşçi arılar kraliçe arıyı kokularından tanır. İşçi arılar tarafından seçilen ve larva halinde iken erişkin dönemine kadar arı sütü ile beslenmektedir. Daha sonra çiftleşerek üremektedirler. Kraliçe arıların ömrü diğer arılara göre daha fazladır. Bir kraliçe arı yaklaşık olarak 5 sene yaşayabilmektedir.

Kraliçe arının kovanda ölmesi durumunda işçi arılar yeni bir kraliçe arıyı henüz larva halinde iken seçer ve yine arı sütü ile beslerler.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Muhammed Korkmaz

Muhammed Korkmaz

24 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.