Alkalin Pil Nedir?

Alkalin Pil Nedir?
Alkalin piller, çinko dioksit ve manganez dioksit arasındaki kimyasal reaksiyonu kullanarak elektrik üretir. Bazik, ancak tümü olmayan, alkalin piller kendi özel şarj cihazları kullanılarak şarj edilebilir. Alkalin piller, karbon çinko pillerden daha yüksek enerji yoğunluğuna ve raf ömrüne sahiptir. Alkalin pil kapasitesi yüke göre değişir.

Tipik bir AA boyutlu alkalin kalem pil, düşük akımlı bir cihazda kullanıldığında yaklaşık 3000mAh kapasiteye sahip olabilir, ancak dijital kameralar gibi 1A akımlarına yaklaşan cihazlarda kullanıldığında, kapasite 700mAh değerine düşebilir.

Alkalin pil için standart voltaj 1.5V’tur. Tamamen şarj edilmiş bir alkalin pilin yüksüz voltajı 1.50-1.65V’tur. Ortalama yük altındaki voltaj, akü seviyesine ve çekilen akıma bağlı olarak 1.1-1.3V arasında değişir. Tam olarak kullanılan bir alkalin pil, yaklaşık 0.8-1.0V’lık bir voltaja sahip olacaktır.

Atık Pillerin Neden ve Nasıl Geri Dönüşümü Yapılır?

Bataryalar ve bataryalar, ağır metallerde toksik kimyasallar içerir. Kullanılmış ve yıpranmış pilleri elden çıkarırsak, bu tehlikeli maddenin toprak ve suyla karışması ve kirlenmeye neden olması mümkündür.

Aküler, aşağıdaki gibi türe göre geri dönüştürülür:

Kurşun asit: Bu akü kontrollü bir şekilde yapı taşlarına ayrılmıştır. Yapılarındaki plastik, kurşun metal ve sülfürik asit yeniden kullanım için geri dönüştürülür. Plastik parçalar yıkanır, temizlenir, eritilir ve şekillendirmeye uygun küçük parçalar halinde yeniden şekillendirilir.

Kurşun, yeniden kullanılmak ve diğer metal alaşımlarından saflaştırılmak üzere bir fırında eritilir. Son kalan bileşen olan sülfürik asit iki farklı yolla değerlendirilebilir: Bu su tekrar işleme tesisi tarafından elde edilebilir.

Diğer bir yöntem ise, sülfürik asidin kimyasallar vasıtasıyla sodyum sülfata dönüştürülmesi ve deterjanlarda ve diğer temizlik ürünlerinde kullanılmak üzere bir hammadde yapılmasıdır. % 98 kurşun asitli aküler geri dönüştürülebilir.

Alkali: Alkalin piller mekanik olarak parçalanır ve yapılarında bulunan maddelere bölünür. Alkalin piller, çinko-manganez konsantreleri, çelik, kağıt, plastik ve pirinç gibi malzemelere ayrılır ve% 100 oranında geri dönüştürülür.

Lityum iyon: Bu tip batarya, oda sıcaklığında veya havasız bir ortam sunan kobalt veya lityumun tuzu, paslanmaz çelik, bakır, alüminyum ve plastik gibi hammaddelere ayrılır. % 100 lityum iyon batarya geri dönüştürülebilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.