1 Deste Kaç Adettir? 1 Düzine Kaç Adettir?

1 Deste Kaç Adettir? 1 Düzine Kaç Adettir?

1 deste aynı türde 10 adet birimden oluşur. Destenin oluşabilmesi için varlıkların aynı cinsten olması şarttır. Toplamı 10 adet eden farklı türden iki eşya grubu 1 deste oluşturamaz. Bu durum şu örnekle açıklanabilir: 7 defter ve 3 kitap toplamı 10 olduğu için 1 deste olarak tanımlanamaz.

Deste ve Düzine Arasındaki Fark Nedir?

Çok sık karıştırılan iki kavram deste ve düzinedir.

  • Deste 10 birimden oluşurken
  • Düzine 12 birimdir.

İki kavramın birbirine karıştırılmaması için kelime içinde yer alan harf sayısı ile bağlantı kurulabilir. Deste kelimesinde 5 harf vardır ve iki katı deste içinde yer alan 10 birimi işaret eder. Düzine kelimesinde 6 harf vardır ve iki katı düzine içinde yer alan 12 birimi işaret eder.

Deste Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Deste olarak paketlenip satılan ürünler ticaretin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. 10 kalem bir deste oluştururken 12 silgi de bir düzinedir. İki kavramda da gruplanan varlıkların aynı çeşitten olması zorunlu tutulmuştur.

Deste halinde satılan ürünlere örnekler arasında ilk akla gelenler; çorap, kalem, çatal, bıçak, tabak, yumak ip, kitap setleri, paketli yiyecekler, çeşitli kırtasiye ürünleri ve askıdır. Ambalaj sanayide çok kullanılan deste ve düzine kavramı, ürünlerin tek tek taşınmasını ve satılmasını daha kolay hale getirir. Özellikle ilköğretim seviyesinde hazırlanan matematik problemlerinde deste ve düzine kavramının günlük hayatın bir parçası olması için örnekler verilir.